Aracınızın Değerini Arttırma Yolları nedir ?

Zaman zaman araba piyasalarında fiyatlarda artışlar olur ve bu ikinci el araçlara da yansır ki böyle zamanlar da araba satımı yapmıyorsanız bu yazımız tam size göre. Araba piyasalarının artması genel olarak dövizin artmasına bağlı olarak ham madde işçilik gibi kalemlerin artması, çelik fiyatının artması gibi bir çok faktöre bağlı olarak yükseliş gösterir ve örnek olarak 30 bin liraya aldığınız araba 2 sene sonra 34 bin lira edebilir.

Dediğimiz gibi böyle durumlar zaman zaman olmakta ama şimdi size söyleyeceğimiz yöntemler sayesinde aracınızın değerini arttırmak ve hızlıca satmak çok kolay olacak.

Vakit kaybetmeden sizlere önereceğimiz yöntemler nelerdir bir bakalım…

#Aracınız mutlaka temiz olsun

Hiç kimse kusura bakmasın ama içi pis dışı pis motoru pis bir arabayı kim olursa olsun hemen almak istemez. Bu yüzden sizlere önereceğimiz ilk iş, gerçekten ehli kişiler tarafından yapılmış detaylı temizlik olacaktır.

Detaylı temizlikten kastımız, aracın koltuk döşemelerinin deri yada kumaş türüne göre zarar vermeden temizlenmesi, araç zemini ve tavanının temizlenmesi, araç ön konsol ve kapı plastiklerinin yada kapılar arası direklerin plastik kısımlarının temizliği, bagaj temizliği ve son olarak ta motor temizliği dahil olmak üzere tepeden tırnağa detaylı temizlik yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

#Ufak tamiratları es geçmeyin

Ufak tamiratlardan kastımız mesela araç çakmaklığı çalışmıyorsa gidiniz bir oto elektrikçiye bunu tamir ediniz, çünkü bu çakmaklık sık sık lazım olan ve gerçekten zaman zaman hayat kurtaran bir özellik. Özellikle telefon şarj etmek, yada lastik pompalarınız için gereken güç araç çakmaklığından sağlanmakta ve siz dağ yolunda giderken bir anda lastiğiniz patladı ve idare etmek amacıyla mini kompresör yardımıyla lastiğinizi şişirmek istediğiniz de bozuk olan çakmaklık yüzünden geçmişe uzanan bir hatırlamaya gideceksiniz. O yüzden bu konuya önem verin.

Yine ayrıca, eğer torpido gözünün kapağı kırılmışsa yahut menteşelerinden oynamışsa onu bir zahmet tamir ettiriniz, yine aynı şekilde vites topuzu çok yıpranmış ufak bir harcamayla yeni bir vites topuzu ve de direksiyon kılıfı yaptırmanız aracınızı daha hoş gösterecektir.

Ek olarak, silecekler, kapı kilitleri gibi diğer ufak aksesuarlardan kırılan yada bozulan parçalar var ise bunları tamir ettirmek yada değiştirmek daha hızlı müşteri bulmanıza yardımcı olacaktır.

#Araç dış görünüşünü muhafaza edin

Oturduğunuz semte yada trafikte yaşadığınız durumlara göre aracınız da vurulmalar, ezilmeler, çizikler, paslanmalar gibi bir çok can sıkıcı görüntü olabilir. Bunları gidermek aracınızı satmak ve hatta daha iyi bir fiyata satmak için gerekli işlemlerdir. Artık günümüz de manyetik göçük giderme gibi bir çok yöntemle aracınızın boyasına zarar vermeden ezikler, vurulmalar giderebiliyor. Daha sonrasında ise pasta ve cila işlemi sayesinde aracınızın üzerinde ki çizikleri giderebilir üstüne cila işlemi sayesinde aracınızın parlak ve dikkat çekici bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Haliyle bunların hepsi aracınızı satarken size kolaylık olacaktır.

#Bakım kayıtlarını ve tamiratları kaydedin

Aracınıza yaptırdığınız her türlü değişim ve bakım işlemlerini düzenli bir şekilde kayıt altında tutun. Kendinizi arabayı alacak kişini yerine koyduğunuz da düzenli bir şekilde bakımları yaptırılan, değişmesi gereken parçaları değiştirilen, mesela triger setinin değişim tarihi bilgisi olan, yahut kronik sorunu olan bir aracın bu sorununun çözüldüğüne dair evrak ve belgeleri düzenli bir şekilde tutmak ve bakımları düzenli olarak yaptırmak hem aracınızı güvenle kullanmanıza hem de aracı yeni sahibine kavuşturmada öncelik sağlayacaktır.

#Yararlı modifikasyonlar yapın

Modifikasyon dediğimiz de hemen downpipe varex egzoz anlaşılmasın, mesela, park sensörü, belki araç içi lcd ekran, daha önce manuel olan ve zorluk çıkaran şimdi ise otomatik ve pratik olan uygulamalar, güzel bir spoyler, güzel bir jant takımı, fren sistemi gibi modifikasyonlar, aracın yeni sahibi tarafından hoş karşılanabilir ve makul kabul edilebilir ölçekte olması gerekir.

Siz abartı egzos sistemi taktırdığınız da yeni alacak kişi bu sistemi beğenmeyebilir ve de istemeyebilir, yahut yüksek kalite de bir ses sistemine sahip olmak herkesin aradığı bir özellik olmayabilir.

Bu yüzden daha kullanışlı ve herkesçe makul karşılanabilecek modifikasyonlar aracınızı tercih edilme sebebi olabilir.

Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yaptırdığınız vakit, aracınızı iyi  bir fiyata satabilir misiniz bilemeyiz ama müşterisini çok çabuk bulacağı kesindir. Dynoplus Görükle Oto Ekspertiz Tse belgeli oto ekspertiz hayırlı alışverişler diler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir