Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Turbo kısaca aşırı beslenmedir. Dynoplus görrükle oto ekspertiz Yani şarj sistemi ile araç motorundan daha fazla tork elde edebilmek amacıyla çalışan bir sistemdir. Genel hat itibariyle bir hava pompasıdır. Egzoz gazları ve atık enerji işe çalışmaktadır. Ünite genel hatlarıyla, bir türbin çarkı, bir kompresör çarkı ve bunları birbirine bağlayan bir milden oluşmaktadırlar.
Basınç yüklü egzoz gazı otomobilin motorunu terk etme aşamasına geldiğinde, turbo sisteminin türbin çarkına tönlendirilmektedir. Göbekte bulunan mil, türbin ile birlikte döner ve milin diğer tarafında bulunun kompresör çarkının çevrilmesi sağlanır. Böylece kompresör yüksek hızla dönmeye başlar. Yüksek hacimdeki havayı emerek motorun silindirlerine yollar.
Araçlarda turbo sisteminin verimliliğini arttırmak amacıyla genelde ararya soğutucu olarak bilinen intercooler ünitesi eklenmektedir. Turbo ünitesinden çıkan hava sıcaklığı yaklaşık 160 dereceyi bulmakta. Bu sıcak hava intercooler ünitesinden geçerek soğutulmaktadır. Böylece havanın yoğunluğu arttılırılır.
Hava yoğunluğu artarak araç silindirlerine daha fazla hava gönderecektir. Turbo motorlu araçların en hassas ve dikkat edilmesi gereken noktası ise motor çalıştırılması ve durdurulmasında bir süreliğine rölantide aracın bekletilmesi gerekmektedir.
Araç ilk esnada motor yağ basıncı istenilen seviyeye ulaşmasına kadar rölanti devri üzerinde kalmalıdır. Boş vites konumunda gaza basılmaması gerekmektedir. Soğuk günlerde bu süre uzatılmalıdır.
Kısaca bir motorun aşırı beslendirilmesine Turbo denmektedir. Dynoplus görükle oto ekspertiz Araç hızını birden arttırmayı amaçlar.
Yorumlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir