Yanal Kayma Testi Nedir?

 

Yanal kayma testi ikinci el araç alımlarında oldukça önemlidir. Test aracın fabrika çıkışındaki rot ayarlarının satın alınmadan önce uygun olup olmadığını test eder.

Yanal Kayma Testi Neden Önemlidir?

Aracın tekerliğinin yürüme hızının platformda ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Rot ve aks ayarı kontrolleri de bu esnada yapılmaktadır. Yanal kayma testi oto ekspertiz merkezimizde yanal kayma testimiz titizlikle ölçülmektedir. Arızalı bir amortisör aracın sürüş konforunu bozar. Çukur ve engebeler de aracın daha fazla sarsıntılı hareket etmesine neden olur. Frenlemede sağa sola aracın savrulmasına neden olur. Kazaların büyük nedenlerinden biri olan aracın savrulması direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını da neden olur. Yanal kayma testi işlemleri;

  • Rotlar
  • Amortisör
  • Alt tablalar
  • Aks

Yanal kayma testinde aracın ön ve arka tekerlerinde uyum olup olmadığı kontrol edilir. Bu özel platformda araç seyir halindeyken direksiyon serbest bırakıldığı zaman sapma miktarı ölçülür. Oto ekspertiz firmamızda ikinci el araç alırken sizlerde güven içinde olup aracın rot ve aks ayarlarını bilerek satın almanıza destek olur. Yaptığımız testlerin amacı aracınız ve sizin için en iyisini yapmaktadır. Tam garantili estlerimiz ile ikinci el araç alırken asla yanılmazsınız. Aracın teknik güvenliğinin sağlanması, yolda kalmaması gibi durumlar için oto ekspertiz işlemleri ile tüm sorunlar tespit edilmiş olur.